Українською



Вчора Сьогодні Завтра

23.03.2023

 

 

Шевченківські читання у Братковицькій школі.

 

      Щороку у березні українці, де б вони не були, згадують і вшановують Тараса Шевченка. Це не стільки данина моді чи виконання обов’язку, але потреба особистості, котра черпає з творчості Великого Кобзаря все для нас таке болюче й злободенне, щире, глибоке і могутнє. Його доробок – ключ до глибшого розуміння прагнень української нації, нашої боротьби, до якої нас надихає Тарас.

     Уже вдев’яте у Братковицькому ЗЗСО І-ІІ ст. відбувся конкурс читців і знавців поезій Т. Шевченка. Це творче змагання традиційно проходить під егідою Міжнародного благодійного фонду ім. Георгія Кірпи, засновником якого є дружина колишнього міністра транспорту України, знаного благодійника Жанна Кірпа. Безпосередньо опікується проведенням конкурсу і вирішує організаційні питання наш знаний земляк – голова наглядової ради згаданого Фонду Омелян Дунас. Власне з його ініціативи започатковано цей захід, який свого часу відбувався і по інших школах Городоччини.

    До Шевченківських читань у Братковицькому ЗЗСО завжди готуються дуже старанно, школярі вивчають щораз нові твори Т. Шевченка, стараються гарно їх декламувати. Впродовж декількох років цей захід не проводили через ситуацію з поширенням ковіду, початком великої війни. Але тепер його відновили, що є справедливо і виправдано. Бо нам так треба дужого слова Тараса.

    Розпочали Шевченківський поетичний фестиваль із молитви за Україну, за Перемогу, за наших Воїнів-оборонців і короткого благословення, яке виголосив місцевий парох о. Іван Кузьм’як. Склад поважного журі оголосив його голова – організатор і натхненник заходу О. Дунас, туди увійшли: о. Іван Кузьм’як; очільниця Центру професійного розвитку педпрацівників Городоцької міськради Орися Войціцька; голова місцевої освітянської профспілки Ганна Вакар, директорка Городоцького історико-краєзнавчого музею Ганна Кузбит; завідувачка сільської бібліотеки Оксана Гринчишин, голова батьківського комітету школи Ірина Когут, представниця учнівського самоврядування – дев’ятикласниця Дар’я Поляцко, котра є переселенкою з Донеччини – із м. Слов’янська.

    Звертаючись до присутніх, а в залі були школярі, педагоги, батьки учнів, Омелян Михайлович, побажавши учасникам конкурсу вдалого виступу, розповів про діяльність Фонд ім. Г. Кірпи, що вже багато років поспіль підтримує на Городоччині акції, націлені на духовний і фізичний розвиток молоді: «Свого часу Георгій Кірпа представляв інтереси Городоччини як депутат обласної ради. Тоді його стараннями була практично добудована п’ята школа, реконструйовані медичні заклади, зроблено багато інших корисних справ. Один з принципів, який сповідував Г. Кірпа, відображений у фразі: «Держава, яка не дбає про підростаюче покоління, – приречена». Після трагічної смерті колишнього начальника Львівської залізниці, Міністра транспорту і зв’язку України його основні життєві принципи та ініціативи задля виховання патріотичної, освіченої і дужої молоді продовжує дружина п. Жанна та заснований нею міжнародний Фонд ім. Г. Кірпи».

    Невеличку творчу програму, зокрема, і сценку з життя Тараса Шевченка, представили публіці школярі та учасники художньої самодіяльності місцевого Народного дому (директор – Ярослав Косик).

    Й ось одні за одним на імпровізовану сцену почали виходити юні читці. Всі – одягнені у гарні вишивані строї. Шевченколюби приємно дивували декламаторськими здібностями присутніх і поважне журі. Оплесків ніхто не шкодував.

    Учні 1-4 класів пробували свої сили у номінації «виразне читання», декламуючи по одній вподобаній поезії Т. Шевченка. Школярики 5-9 класів змагалися у дещо важчій номінації на знання творів Кобзаря, але і на виразність читання зверталась увага. Діти також відповідали на запитання від журі, що стосувалися біографії Т. Шевченка.

    Настав час підсумків. Поміж наймолодших учасників заслужені відзнаки отримали: за І місце – Яна Алексевич (2 кл.), ІІ місце – Максим Грица (4 кл.), ІІІ місце – Анна Биба (1 кл.) У когорті учнів 5-9 класів відзнакам раділи: Софія Стадник (9 кл.) – І місце, знає 40 віршів Т. Шевченка, Вероніка Палашована (7 кл.) – ІІ (31 вірш), Діана Грица (8 кл.) – ІІІ місце, 32 поезії. На гарний спогад про перемоги в конкурсі від голови наглядової ради Фонду учні отримали грамоти, грошові стимули, «Кобзарі» та пізнавальні книги.

   «Я і раніше брала участь у цьому конкурсі, але вперше перемогла, – розповіла у коментарі «НД» дев’ятикласниця С. Стадник. – Вважаю, що такі заходи неабияк важливі та потрібні сьогодні». Із нею погоджується й молода вчителька Софія Чорна, вона донедавна ще сама навчалась у цій школі і завжди долучалась до Шевченківських читань, перемагала. Як декламаторка успішно виступала на обласних конкурсах. Директорка школи Ольга Косик щиро подякувала Ж. Кірпі – за продовження вагомих починань чоловіка; О. Дунасу за те, що кличе наших дітей до Шевченка, в якого ми вчимося любові до України. «Т. Шевченко завжди актуальний, – підкреслила староста села Галина Селедець. – Його заповіти сьогодні виконують наші хлопці на передовій».

    Загалом конкурс об’єднав у Братковицькій школі 24 шевченколюбів, які наблизилися до глибшого пізнання Тараса, його розумних настанов. Учні Братковицького ЗЗСО із нетерпінням очікують нового конкурсу, і, як дехто зізнався – вже розпочнуть готуватись.

   

Газета "Народна думка"

м. Городок Львівська область

Ф О Т О